1 – Horská Kvilda a Zlatá cesta ve středověku
V prostoru Horské Kvildy se s Kašperskohorskou větví Zlaté stezky spojovala další středověká obchodní cesta – tzv. Zlatá cesta (Goldene Straße). Procházela stejnou krajinou přes střední Šumavu a měla podobné osudy i podobné využití a strukturu přepravovaného zboží. Na rozdíl od Zlaté stezky byla mladší a politicky i hospodářsky byla provozována bavorským vévodstvím.
Zlatá cesta vedla z Pasova přes Hals, Grafenau, Sankt Oswald a Waldhäuser (soumarské odpočívadlo, vzniklé v 17. století) do hlubokých lesů pod horou Luzný a dále, již na českém území, do prostoru pozdějších osad Filipova Huť a Horská Kvilda, kde se napojovala na Kašperskohorskou větev Zlaté stezky. Společně potom pokračovaly přes Zhůří a Kozí Hřbet do Kašperských Hor. Ochranu Zlaté cesty zabezpečovalo na bavorské straně město Grafenau a na české straně hrad Kašperk nad Kašperskými Horami.
Okolí, příroda, osobnosti, události
Četná a rozsáhlá rašeliniště a mokřady jsou na některých místech Šumavy převažujícím pokryvem, což je u nás velmi neobvyklé. Proto je zdejší voda zabarvena do charakteristické hnědorezavé barvy, a to ještě i daleko v podhůří.
Vzhledem k hydrogeologickým vlastnostem podloží, které jsou nezbytnou podmínkou pro vznik mokřadních společenstev, je velká část území Národního parku Šumava pramennou oblastí s velkým potenciálem k akumulaci srážkových vod. Tento fakt významně ovlivňuje režimy vodních toků časti daleko pod vlastním pohořím, což je z hlediska povodňových režimů velmi důležité.
Po zániku Zlaté stezky a Zlaté cesty
Postupně kolem
prvních stavení začala vyrůstat horská osada, která spadala pod panství
města Kašperských Hor a v roce 1790 čítala 19 domů. Na sklonku
poddanského a vrchnostenského období v ní v roce 1840 žilo 390 obyvatel v
43 domech. Byla tu filiální škola, 2 mlýny a pila a kolem na rozsáhlé
planině samé louky a pastviny. Církevně byla Horská Kvilda přifařena k
nedaleké Kvildě.
Vedle nově zrekonstruovaného Polaufova hostince (dnešní hotel Rankl) se zde zachovalo několik cenných staveb, např. dům s polovalbovou střechou a zvoničkou v Horním Antyglu při východním úpatí hory Sokol.