Turistické tipy

Výběh s vlky má rozlohu 3 ha a uprostřed něj vede dlouhá lávka, která je vyvýšená 3 – 4 m nad terénem. Vede zde i naučná stezka, která je přibližně 2 km dlouhá. Nachází se zde infocentrum a placené parkoviště.
Březník je galerií jednoho z nejkrásnějších pohledů na Šumavě – širokého údolí Luzenského potoka s hraničními šumavskými horami Malou a Velkou Mokrůvkou, Hraniční horou a Špičníkem, kterému majestátně vévodí na bavorské straně státní hranice homolovitá hora Luzný (1375 m n. m.)
Pohodlná, půl druhého kilometru dlouhá okružní trasa vás zavede k jeskyni z doby kamenné a dál mezi výběhy se zvěří.
Chalupská slať představuje přechodný typ mezi údolními vrchovišti vytvořenými podél Vltavy a Křemelné a horskými vrchovišti z náhorní plošiny šumavských plání.
Roklanská chata, s idylickou polohou uprostřed lesů, byla v srpnu 2017 znovu otevřena po generální rekonstrukci. Je zařízena bezbariérově a nabízí možnost občerstvení i ubytování.
Svět přírodního parku nabízí pět různých výstavních okruhů, které představují rozmanitost Přírodního parku Bavorský les poučným, působivým a zábavným způsobem.
Dvojhrbý holý vrchol je rozdělený hlubokým sedlem. Hora je lidově nazývána „Prsa Matky Boží“.
Kašperk je unikátním příkladem českého hradního stavitelství z doby Karla IV. Hrad nebyl nijak zásadně přestavován a díky tomu se zachovalo mnoho zajímavých stavebních prvků jako např. unikátní cihlová helmice na západní věži.
Kolem hory Luzný (řadí se mezi 100 nejkrásnějších geotopů Bavorska). Celá turistická oblast Luzného je protkána rozsáhlou sítí dobře značených turistických cest. Na vrchol se pohodlně dostanete v létě i v zimě a můžete si přitom vychutnávat nádherné výhledy.
Pseudogotická stavba kostela z roku 1894 pokrytá pro šumavskou architekturu typickým šindelem.
„Plný pocitů - aktivní - osvěžující“ – tímto heslem je možné charakterizovat lázeňský a zážitkový park KurErlebnispark BÄREAL, který se nachází v srdci města Grafenau.
Volnou formou podle motta „hravě a všemi smysly pochopit přírodu“ nabízí lesní hřiště zážitky ze hry a z přírody současně pro celou rodinu.
Toto místo je známo již od pohanských dob. Dle pověstí bylo místo zasvěceno božstvu Černobugu a Moraně. Po příchodu křesťanství do těchto končin byl postaven na vrcholu malý dřevěný kostel.
Ať už v létě nebo v zimě, nezávisle na tom, v kterém ročním období tento jedinečný park navštívíte, fascinující umělecká díla ze skla působí pokaždé jinak a zvou po celý rok k procházce.
Vorařská kolonie na břehu Otavy se známou hospodou. Své jméno údajně dostala podle malých typizovaných domků postavených pro dřevaře, kteří pracovali v místním skladu dřeva.
Největším přírodním skvostem nejen na Železnorudsku, ale i na Šumavě a v Bavorském lese jsou jezera ledovcového původu, jediná v České republice. Atmosféra u jezer se mění v každou denní i roční dobu, jsou to krásná místa k relaxaci i k chvilkovému zamyšlení.
Ledovcové jezero na severozápadním svahu hory Poledník.
Uprostřed náměstí Svobody stojí monumentální dvoupatrová renesanční radnice s 30,5 m vysokou vyhlídkovou věží přístupnou veřejnosti. Jedná se o jednu z největších radnic v Čechách.
Technická kulturní památka, vybudována v r. 1799–1801 dle návrhu Ing. Josefa Rosenauera.
Velká, pečlivě udržovaná louka poskytuje krásný výhled na celý areál koupaliště a vybízí ke slunění. Naše koupaliště nabízí celou řadu aktivit pro oddychový a zábavný den plný koupání.
Na konci války, 5. května 1945 se v okolí Zhůří odehrála bitva mezi německými kadety a vojáky americké 90. pěší divize. Po těžké bitvě bylo zabito 10 amerických vojáků, další vojáci byli zraněni.
Annín je nejmladší osadou náležící do katastru Dlouhé Vsi.
Bílá strž je nejvyšší šumavský vodopád a nachází se v údolí Bílého potoka v nadmořské výšce 940 m n. m.
Galerie každoročně představuje vedle současných a regionálních umělců také díla slavných umělců minulých dob.
Jedná se o skutečné jádro a centrum města.Sušické náměstí Svobody je živým centrem města s mnoha obchody, restauracemi, cukrárnami, úřady, je i místem, které láká k odpočinku, ale i k návštěvě několika turisticky zajímavých míst.
Rekonstruované historické rýžoviště zlata je součástí 17 km dlouhé tematické turistické trasy na téma „Historie osídlení“, která zajímavým způsobem informuje v německém i českém jazyce o historii obce národního parku Sankt Oswald-Riedlhütte.
V roce 1976 byl v Novém Světě / Neugebäu na základě úředního rozhodnutí zbořen tamní kostel sv. Martina a přilehlý hřbitov byl srovnán se zemí. V roce 2008 dochází z iniciativy obce Borová Lada a rodáků bývalé obce a farnosti Nový Svět / Neugebäu k pietní úpravě zničeného hřbitova.
(1058–1075 m n. m.) – horské vrchoviště ležící na rozvodí mezi Vltavou a Otavou. Jde o jedno z nejchladnějších míst v ČR.
Klostermannova vyhlídka nabízí výhled do údolí řek Vydry a Křemelné, ze které je hezký výhled na protější Dračí skály.
Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou.
Hřeben Královského hvozdu začíná Jezerní horou s kary obou jezer na úbočí a pokračuje přes Svaroh a Kokrháče na Velký Ostrý.
U vrcholu hory Kadernbergs, uprostřed Bavorského lesa, na vás čeká 80 stanovišť ve výšce 3 až 25 m, rozdělených na 7 samostatně přístupných tras o různé náročnosti. Jakým výzvám se postavíte, zaleží jen na vás. Spousta dobrodružství, výzev, nerváků a zábavy je zaručena!
Mezi Březníkem (Pürstling) a Roklanem (Rachel), nedaleko hranice s Bavorskem, byla schwarzenberským panstvím kolem roku 1804 vybudována myslivna (Rachelhütte později Forsthaus), která byla nejvýše položenou obytnou stavbou na Šumavě.
Rokokový kostel „Zur lieben Frau“ je malým klenotem v srdci Frauenau.
Jediná zachovalá součást původního vojenského objektu, který od šedesátých let minulého století sloužil jako vojenský radar a stanice protivzdušné obrany státu.
Vychutnejte si radost ze sportu a hry, odpočiňte si a nechte svou duši spočinout! Díky idylické poloze na kraji obce si zde můžete užít krásné hodiny odpočinku.
Nikde není tak zřetelný neustálý vznik a zánik v přírodě jako právě u tohoto nedotčeného lesního potoka.
V potocích okolo Horské Kvildy se v minulosti rýžovalo zlato. Zlatokopeckou činnost dnes připomínají haldy přetěženého zlatonosného písku na potočních březích, tzv. sejpy.
Divoce romantickou soutěsku Steinklamm, která se nachází mezi obcemi Spiegelau a Grafenau, by měl každý milovník přírody jednou projít.
Tato dodnes turisticky opomíjená část Šumavy se nalézá mezi osadami Keply (východně) a Javorná (západně). Přímo navazuje na horské oblasti Železnorudska a Prášilska a patří k místům s nádhernými výhledy a s výskytem rozmanité horské flóry. Dominantou je hřeben hory Javorná.
Vzhůru do největšího koupaliště s vlnami ve Východním Bavorsku.
Autokemp obklopený hlubokými lesy a kamenitým řečištěm Otavy na poloostrově v CHKO Šumava.
Bývalý tovární objekt na výrobu rezonančních desek.
Soutok řek Vydry a Křemelné je jedním z nejmalebnějších koutů střední Šumavy.
Obec Spiegelau provozuje v zimě rozsáhlou síť skvěle udržovaných běžkařských tras. Hluboko do lesů Národního parku Bavorský les vás zavedou běžkařské stopy, které se denně upravují.
Fitpark je obhajobou prostého pohybu – volně přístupný všem a kdykoli, v atraktivním a příjemném prostředí, na podporu zdravého životního stylu!
Objevte na svazích Falkensteinského masivu celkem 5 pralesních chráněných území.
K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Hrad se tyčí na skalním ostrohu nad levým břehem říčky Ostružná.
Pancířský hřbet je turisticky nejvyužívanější hřeben na Železnorudsku. Nastoupit na hřeben se dá z Gerlovy Hutě, Železné Rudy, Špičáku, Brčálníku, Hojsovy Stráže a ze Zelené Lhoty. Nejjednodušší přístup na hřeben je sedačkovou lanovkou ze Špičáku s mezistanicí na Hofmankách s hotelem Horizont, odkud je fantastický výhled na západy slunce za Velkým Javorem a někdy i nad Alpami.
Nejmenší a zároveň nejvýše položené jezero na Šumavě.
Kaple připomíná první osídlení Frauenau a je věnována zakladateli obce bratru Hermannovi.
Na stezce se během putování idylickou přírodou podél vodní hladiny dozvíte mnoho zajímavého o hebkých obrech. Celková délka trasy činí cca 15 km.
Muzeum lokálky se nachází v bývalé výtopně. Muzeum nabízí poutavou procházku historií bavorské lokálky od roku 1876 až po současnost.
Muzeum šňupacího tabáku, první svého druhu na světě, se nachází v prostorách bývalého špitálu a prezentuje mimořádnou sbírku všeho, co souvisí se šňupacím tabákem.
V prostorách muzea uvidíme předměty, které se vztahují k historii města a okolí. Najdeme tady expozici šumavského sklářství, sbírku dokumentující historii sušické výroby zápalek jako jedné z nejvýznamnějších v Evropě, sušický cínový poklad, kapucínskou knihovnu, jedinečnou sbírku skla Bruno Schreibera.
Pramen nejdelší české řeky v pralesovitých porostech horských klimaxových smrčin.
Po bezmála 150 letech od jeho postavení byl v roce 1976 zbořen a i s přilehlým hřbitovem srovnán se zemí. V roce 2008 se obec postarala o pietní úpravu někdejšího hřbitova a na letošní rok je naplánována pietní úprava prostoru kostela.
Původně renesanční dům, ve kterém sídlil i s rodinou zástavní držitel hradu Kašperk, tajemník krále Ferdinanda I., královský rada Jiří z Lokšan.
Atraktivní okružní turistická trasa o délce téměř 10 km, na kterou je zapotřebí tři až tři a půl hodiny času, zpestří cestu těm, kdo procházejí mezi obcemi Riedlhütte, Siebenellen a Guglöd.
V roce 1965–1969 byla na dolním toku řeky Úhlavy postavena sypaná přehradní hráz, která má plochu 148 ha a stálý objem milion krychlových metrů vody.
Výhledské louky jsou dnes malebným zákoutím poblíž Horské Kvildy, je odsud krásný výhled na Velký i Malý Roklan a nepřehlédnutelný není ani majestátní vrch Antýgl, tyčící se na druhé straně Hamerského údolí.
Milovníci kultury se mohou ponořit do zašlých časů také v Muzeu selského nábytku v lázeňském parku.
Bývalá nejvýše položená osada v Čechách. Vyhlídkové místo na jižní část Šumavy a Alpy. Hraniční přechod pro pěší a cyklisty.
Opolenec, Kavrlík, Červená, Tuškov, Podlesí – Vogelsang
V bezprostřední blízkosti obce Neuschönau se nachází Centrum národního parku Luzný „Nationalparkzentrum Lusen“, které tvoří několik samostatných zařízení: návštěvnické centrum Besucherzentrum Hans-Eisenmann-Haus, výběhy se zvěří Tier-Freigelände, botanická a geologická expozice ve volné přírodě a stezka korunami stromů Baumwipfelpfad.
Mezinárodní chatová vesnička je místem, kde se mohou setkávat lidé různých kultur ze vzdálených zemí, aby se lépe poznali a porozuměli si navzájem.
Je staré poutní místo se studánkou, údajně léčivé vody, před rokem 1989 téměř čtyři desetiletí součást a správní středisko rozsáhlého vojenského výcvikového prostoru.
Hraniční přechod s Německem vzdálený 4 km od Prášil byl součástí tzv. Vintířovy stezky. Hraniční přechod je určen pouze pro pěší a cyklisty.
Sedmdesát dva metrů dlouhý Hradlový most se nachází zhruba na polovině cesty mezi Modravou a Antýglem je věrnou replikou bývalého historického mostu s lichoběžníkovými věšadly dvoumetrové výšky.
Ve výšce 85 metrů nad Sušicí a 551 metrů nad mořem se nachází barokní kaple Anděla Strážce, lidově zvaná Andělíček. Vrch Stráž, kde kaple stojí, sloužil v minulosti jako strážní a pozorovací místo. Místo je přístupné pěšky z náměstí ulicí Palackého a Alšovou nebo autem po silnici ze Sušice směr Žihobce.
Místo pro stavbu kaple, která byla posléze zasvěcena sv. Anně, bylo vybráno podle legendy.
Původně zemědělské a dřevařské sousední vsi, zvané kdysi Cimruky, leží na bývalé Zlaté stezce.
Jedinečná zábava z koupání ve vodě bez chloru a chemické úpravy. Přírodní koupaliště napájí pramenitá voda z oblasti Roklanu a je čištěno přírodní cestou pomocí rostlin.
Vychutnejte si nejkrásnější výhled z nádherně situované vyhlídkové terasy na panorama Bavorského lesa až po Alpy.
Dnes je na Špičáku jeden z největších lyžařských areálů na Šumavě. Na vrchol vede čtyřsedačková lanová dráha vystavěná v roce 2005.
Tento turistický okruh vám přiblíží zajímavou minulost našeho regionu i naší obce.
Medvědí stezka, radost z pěšího výletu pro malé i velké propojuje Město Grafenau s návštěvou výběhů se zvěří v Národním parku Bavorský les.
Velký Javor (Großer Arber) se svými 1.456 m je nejvyšší vrchol regionu, vždy stojí za návštěvu.
K nezapomenutelným zážitkům patří procházka podél nejkrásnější části řeky Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou.
Zadní Chalupy leží na severním úbočí Ostrého a poblíž prameniště Chodské Úhlavy. O historii zaniklé obce Zadní Chalupy se dochovalo minimum dokumentů.
Zaniklá osada obce Horská Kvilda. V letech 1799–1880 zde pracovala sklářská huť zřízená městem Kašperské Hory, která byla známá výrobou dutého skla a páteříků.
Čeňkova Pila byla vybudována pražským obchodníkem Čeňkem Bubeníčkem poblíž soutoku Vydry a Křemelné po lesních kalamitách v letech 1863 a 1870.
Prázdninová obec Sankt Oswald-Riedlhütte je díky své síti běžkařských tras pravým rájem běžkařů. 50 km běžkařských stop vede nádhernou krajinou Bavorského lesa.
Tematický pěší okruh vybízející k rozjímání směřuje na jih od Grafenau, je dlouhý 7 km a má svůj start i cíl u Špitálního kostela.
Bývalá Hůrka – jediná dochovaná stavba významné sklářské osady Hůrka (Hurkental) proslulé výrobou zrcadel. V těsné blízkosti kaple byly obnoveny základy kostela sv. Vincence.
K nejvýznamnějším středověkým obchodním cestám střední Evropy patří bezpochyby i Zlatá stezka.
Secesní vila bývalých majitelů sklárny z roku 1903. U vchodu se dochovala barevná skleněná mozaika zobrazující fontánu.
Historická chata Klubu československých turistů byla vystavěna v roce 1924 nákladem 1 041 500 Kč.
V letech 1800–1801 byla postavena nová vesnice. Nová osada dostala jméno Fürstenhut, které se až později, v roce 1877 objevilo v české podobě Knížecí Pláně.
Každoročně 5. ledna, v poslední z 12. takzvaných Nocí vykuřování, stoupá Woidhausmich z vrcholu hory Luzný vzhůru, aby spolu s Wecklin, Doda-Ma, Durandlem a mnoha dalšími lesními duchy provozoval v Neuschönau své neplechy.
Dnešní dominantou obce je památkově chráněný kostel zasvěcený Panně Marii Bolestné, který vznikl z původní kaple ve středu rozptýlené osady vysvěcením v roce 1773.
Soutokem Černého a Prášilského potoka vzniká řeka Křemelná pod vrchem Kamenický u Prášil.
Unikátnost sušické Křížové cesty spočívá v jejím zpracování a umístění. Jednotlivá zastavení, která jsou velmi citlivě zasazena do malebného svahu, ukovali umělečtí kováři, studenti Střední školy v Oselcích, jako svou maturitní práci v roce 2010.
Obzvláště půvabná je pěší turistika mezi Falkensteinem a Roklanem, k nejkrásnějším a nejpůsobivějším slatím Bavorského lesa, která se nazývají Zwieselter Filz a Latschenfilz s tajemným klečovým jezírkem.
Muzeum Šumavy, Muzeum motocyklů, Návštěvnické centrum Šumavy a Environmentální centrum Železná Ruda, Pivovar Belvedér
4 km dlouhý naučný okruh, který vás provede okolím Kvildy po místech, kde člověk v minulosti zemědělsky hospodařil nebo jiným způsobem území využíval.
1,3 kilometrů dlouhá stezka po dřevěném chodníku nabízí jedinečné pohledy do typického smíšeného lesa se smrky, jedlemi a buky, do kterého už více než 50 let nezasahoval člověk.
Vychutnejte si přírodu podél toku říčky Mitternacher Ohe, divoké sestry řeky Ilz. Různé zážitkové zastávky, jako je například stromový dům, pohovka v řece nebo besídka lásky vás zvou, abyste popustili uzdu myšlenkám.
Karové jezero se svými plovoucími ostrůvky je jedinečným pozůstatkem doby ledové.
Mírně zvlněné pánve ve vysokých polohách šumavského pohoří skrývají rozsáhlé komplexy rašelinišť. Lada v podobě nezalesněných ploch by měla zůstat i do budoucna zachována jako svědectví zašlých časů.
Zelená značka v oblasti Huťské hory kopíruje trasu původní Zlaté stezky.
V centru běžeckého lyžování Skiwanderzentrum Zwieslerwaldhaus si můžete užít na 35 km upravovaných běžkařských tras.
Centrum přírody a sportu se nachází v místní části Grafenau nazývané Rosenau a nabízí jedinečnou aktivní dovolenou na tzv. Zelené střeše Evropy.
Kostel Panny Marie Pomocné z Hvězdy v Železné Rudě, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Hojsově Stráži,…
Jedná se o místní část obce Modrava, která se nachází na jižních svazích hory Sokol v údolí Filipohuťského potoka v nadmořské výšce 1093 m.
K nejzachovalejší části Kvildy patří Vilémov, kde dodnes stojí dřevěné hamerské domky, ukázka šumavské lidové architektury.
Významné poutní místo nedaleko Starého Srní.
Hostinec Schwellhäusl - Trifterklause s pivem „Bierstein“ & Pralesní rezervace „Hans-Watzlik-Hain“
Hrad Rabí jako výrazná dominanta horního Pootaví patří k nejmohutnějším a nejrozsáhlejším středověkým hradním stavbám v Čechách.
Kdysi samostatná obec, dnes několik stavení ve svahu nad Čeňkovou Pilou. Jsou zde nádherné výhledy ke Křemelné a Sedelskému vrchu.
Pozoruhodnou památkou Kašperských Hor je kamenný pranýř z roku 1630.
Šindlov byl založen v roce 1760 jako dřevařská osada na schwarzenbergském panství.
Děkanský kostel byl postaven v polovině 14 stol., krátce po výstavbě městských hradeb (hlavní městská hradba tvoří jeho jižní obvodovou zeď) vedle starší kaple ze 13. stol., která byla zabudována do stavby jako sakristie.
Vytápěné koupaliště má k dispozici plavecký a relaxační bazén, brouzdaliště, hřiště na volejbal a dětskou skluzavku. Díky tomu nabízí absolutní radost z koupání a volného času.
V centru obce byl v roce 2001 odhalen pomník na památku 32 obcí a sídel Prášilska, které byly během padesátých let zničeny vojskem Československé lidové armády.
Ať v létě nebo v zimě, z 28 metrů vysoké rozhledny Oberkreuzberg je nádherný rozhled.
Horskokvildský řezbář pan Pavel vytvořil podle fotografie dřevěnou sochu Rankla Seppa v životní velikosti, můžete ji vidět v Horské Kvildě na zahradě pana Ladislava Pavla. Je vysoká 2,13 m, váží 200 kg a byla zhotovena ze čtyř dubových polen.
Ke kostelu vede pěší stezka s názvem „Společná cesta Panny Marie Bolestné s Ježíškem“.
Vesnice umělců Waldhäuser s domem Heinze Theuerjahra (Archa, ateliér a park se skulpturami). Tisíc metrů na hladinou moře a nádherný výhled až na Alpy, to je Waldhäuser, nejvýše položená horská obec Bavorského lesa. Waldhäuser, coby „magické“ místo, vždy svým kouzlem přitahoval milovníky přírody, citlivé jedince a umělce.
Tisíc metrů na hladinou moře a nádherný výhled až na Alpy, to je Waldhäuser, nejvýše položená horská obec Bavorského lesa. Waldhäuser, coby „magické“ místo, vždy svým kouzlem přitahoval milovníky přírody, citlivé jedince a umělce.
Jediný dochovaný královácký dvorec je kulturní památkou stojící na pravém břehu řeky Vydry.
Sportovní výzvu a rozptýlení nabízejí v Neuschönau kvalitně upravované běžkařské stopy. Jsou vhodné jak pro klasické běžkování, tak z části také pro bruslení.
Místo na soutoku Vydry s Křemelnou pojmenované po majiteli bývalé pily Čeňkovi Bubeníčkovi. Hydroelektrárna z roku 1912, vybavená Francisovou turbínou, vyráběla elektřinu pro Kašperské Hory. Stále funkční zařízení je národní technickou památkou.
Nádherné běžkařské stopy zvou na krásné běžkařské túry!
Farní kostel sv. Jana Nepomuckého v Železné Rudě je často fotografovaným motivem a ozdobou obce.
V prostorném areálu propojeném s okolní krajinou si můžete vychutnat hru na 18-jamkovém golfovém hřišti golfového parku Oberzwieselau.
Je patrně součástí většího nedostavěného gotického chrámu ze 14. stol. Současná podoba je z doby po požáru r. 1591. Cenná je tzv. Kabátovská kaple z 15. stol. s hvězdovou klenbou. Nyní je zde umístěno kamenné desatero ze zbořené židovské synagogy.
Javorník (hora 1066 m) – rozhledna. Přes rozhlednu na Javorníku vede množství turistických tras, po červeném turistickém značení směrem ke Kašperským Horám se nalézá Královský kámen – skalní útvar s výhlídkou (1058 m n. m.) nedaleko Nicova.
S idylickou polohou na okraji lesa stojí v místní části Klingenbrunn Kaple Fatima.
Klášter St. Oswald je původní klášter Benediktýnů, ve kterém se nachází místo přírodního zázraku – pramen ve skále, kterému jsou připisovány léčebné účinky.
Světovou novinkou se čtyřmi jedinečnými obřími okruhy je bobová dráha pro každé počasí „Bärenbob“ v Grafenau.
Naučná stezka podél Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou. Obě místa jsou dostupné autem i autobusem. Je 7 km dlouhá a představuje jedno z nejzajímavějších míst Šumavy. Stezka je určena pro pěší a vozíčkáře.
Z poutního místa je malebný výhled do hamerského údolí.
Četné archeologické průzkumy zjistily osídlení keltským kmenem Bójů. Obyvatelé tohoto opevnění byli především rýžovníky zlata.
Na katastru Železné Rudy na trati Plzeň – Železná Ruda, která byla spojena s Bavorskou východní dráhou v roce 1877, se nachází šest železničních zastávek a dva tunely.
Zlatá cesta zaujímala v systému středověkých stezek, které přecházely Šumavu centrální postavení a ležela v jejich přibližném geografickém středu.
Sklárna s ukázkami výroby navazuje moderním způsobem na tuto tradici a nabízí návštěvníkům příležitost zažít sklářské řemeslo z bezprostřední blízkosti ve všech jeho zajímavých podobách.
Již před třemi tisíci lety osídlili vrch Sedlo u Sušice Keltové. Obří hrad je nejvýše položené keltské hradiště v Čechách. Sedlo u Albrechtic s rozhlednou.
Kostel se stal poutním místem celého Pošumaví, protože brzy po vybudování daroval kostelu Jindřich Hýzrle z Chodů obraz Bolestné Panny Marie považovaný za zázračný.
V létě se můžete osvěžit v některém z malých jezírek, projít se bezbariérovou přírodní Knaippovou koupelí nebo si prostě jen oddechnout; v zimě se můžete projít po udržovaných cestách nebo si projet krátkou běžkařskou trasu.
Muzeum lehkého opevnění Annín se skládá z jednoho kompletně zrekonstruovaného objektu, dvou objektů v rekonstrukci a objektu rozstřeleného Němci za druhé světové války. Objekt je prohlášen kulturní památkou.
Železná Ruda sousedí přímo s Národním parkem Šumava, po svých se můžete vypravit na Polom, Hůrku či na jezero Laka nebo z Gerlovy Hutě či z Brunstu na Zhůří.
V prostoru hřbitova z kostela Panny Marie Bolestné byl v roce 2009 vystaven památník „Společná cesta“ ve spolupráci se sdružením rodáků Künische Gemeinde Hammern.
Radkov leží na úpatí stejnojmenného vrchu severozápadně od Rejštejna. Dochovala se zde původní architektura šumavských chalup. Technickou zajímavostí je pec pro zpracování pryskyřic k výrobě kosmetických prostředků postavená na začátku 20. století.
Spolu s jednou z posledních dřevěných kapliček v Bavorském lese vám umožní nahlédnout do života selského lidu minulých staletí.
V okolí Modravy je přístupná Tříjezerní slať a Cikánská slať. Smůlou pro nadšené návštěvníky Šumavy je, že z důvodu uzavřenosti prostoru NP Šumava tyto velmi zajímavé slatě nemohou vidět že z důvodu konzervativní ochrany přírody Správa Národního parku Šumava naprostou většinu Modravských slatí před návštěvnickou veřejností uzavřela.
Slať je přístupná po poválkovém chodníku s jedenácti informačními tabulemi o povrchových rašeliništích a jejich vzniku.
Stylová roubená stavba je pro svoji neobyčejně romantickou polohu jedním z nejvyhledávanějších výletních míst Šumavy.
Na více než 1200 metrech čtverečních na vás čeká labyrint džungle s mnoha překážkami, trampolína, čtyřdílná vlnová skluzavka, dráha s elektrickými vozítky, měkká bouldrovací stěna nebo vnitřní fotbalové hřiště.
Na Bienstand vede z okolních vesnic několik značených turistických cest, nejblíže leží Reichenberg a Höhenbrunn. Při pěkném počasí je dokonce možné vidět Alpy.
Naslouchejte křupání sněhu pod nohama a načerpejte nové síly v oáze přírody. Obcí Neuschönau a nádhernou zimní krajinou Národního parku Bavorský les prochází mnoho kilometrů prohrnovaných a částečně také srovnaných zimních turistických cest.
Sochařský projekt „Kámen doteku“ Akčního sdružení Královský hvozd se rozprostírá mezi pěti německými a šesti českými obcemi kolem hraniční hory Ostrý na území o rozloze v průměru 30 kilometrů.
Filipova Huť nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na druhou nejvyšší šumavskou horu – Roklan, kterému se také přezdívá Prsy Matky Boží. Na okraji Filipovy Huti se rozkládá malá osada Korýtko se zástavbou rozptýlených chalup.
Zdobí typické šumavské chalupy nad údolím řeky Vydry. K poznání dalšího kouzelného koutu v okolí Srní vede z Rokyty přes Horní Hrádky na Srní Klostermannova stezka. Informační panely popisují řadu zajímavostí ze života a díla K. Klostermanna včetně vybraných citátů.
Lyžařský stadion Hohenzollern nabízí i rekreačním sportovcům a turistům možnost vyzkoušet si biatlon a běžkování pod odborným vedením.
Muzeum Šumavy, Muzeum motocyklů, Muzeum české hračky
„Muzeum historie lesa“ Národního parku Bavorský les nabízí expozici, která především dětem přiblíží vše, co souvisí s lesem.
Vchynicko-tetovský plavební kanál, který byl vybudován podle návrhu inženýra Josefa Rosenauera v letech 1799–1801, zahrnoval pro posílení možnosti plavby speciální vodní díla – osm umělých vodních nádrží zvaných klauzy či švele.
Idylicky umístěná v korytě potoka Schwarzach, zve přírodní Knaippova koupel k osvěžení těla i duše.
Místo na Otavě známé především nejstarším autokempem v Čechách. V letech 1869 až 1917 zde stávala továrna bratří Grafenhagenů, která vyráběla lepenku, karton pro sirkárny a balicí papír.
Nechte se při příjemné procházce, doprovázené informačními tabulemi s luštěním kvízů, přenést do světa tohoto fascinujícího domácího dravce. Dozvíte se přitom mnoho zajímavého a důležitého o jeho životě.
Jeden z nejstarších židovských hřbitovů v Čechách.
Svět turistiky v okolí Neuschönau a v Národním parku Bavorský les je pestrý a fascinující. Přibližně 300 km dobře značených okružních a cílových turistických tras činí z regionu Národního parku Bavorský les jeden z nejatraktivnějších turistických regionů střední Evropy. Motto zní: Turistika v srdci Evropy!
Přehled doporučených lyžařských tras.
Rybník ke koupání „Hirschgarten“ má k dispozici pohybový parkour, plochu k ležení a hřiště na plážový volejbal.
Stálá expozice v horním patře Turistického informačního centra Spiegelau nabízí fascinující pohled do světa brouků.
Jedná se o samotu, která patřila (a dosud patří) k Horské Kvildě, a dnes na ní nalezneme jednu z nejdochovalejších ukázek bývalé šumavské architektury (U Štěrbů).
Na místě zrušeného hřbitova v r. 1984 je dnes Vzpomínkový park se Stolem smíření a pamětní deskou s nápisem: Karel Klostermannn – apoštol smíření mezi Čechy a Němci.
Hřbitov byl založen pravděpodobně v roce 1876. Pohřbívalo se na něm do roku 1946.
Socha sv. Jana Nepomuckého stojí na břehu Panského rybníka v Dlouhé Vsi. Kulturní památkou byla prohlášena v roce 1991.
U hlavní silnice směrem na Špičák nelze přehlédnout tovární komín a torzo průmyslového objektu se zřícenou střechou i ještě stojící kamenné obvodové zdivo s cihlovými doplňky vystavěné v letech 1882–1884, které připomíná zakladatele této továrny Julia Ottu Petzoldta.
Hřiště VitalParcour je vhodné pro všechny věkové skupiny a díky skvěle koncipovaným herním a tréninkovým prvkům nabízí příležitost, kdykoli si na čerstvém vzduchu vyzkoušet některou sportovní či dovednostní disciplínu.
Modravsko – cyklistika v srdci Šumavy.
Podél silnice na Kašperské Hory stojí soubor dvojdomků s polovalbovými střechami a dvojicí polokruhových okének ve štítě, původně dřevařská kolonie, kterou dal pro své zaměstnance v první polovině 19. století postavit majitel panství kníže Schwanzenberg.
Turistický park v Železné Rudě, zelené centrum hraniční obce, vybízí k odpočinku a relaxaci na čerstvém vzduchu.
Přehled doporučených turistických tras.
Turistické informační centrum v Železné Rudě nabízí návštěvníkům regionu jedinečný přeshraniční výletní program. Při jízdě Šumavským kurýrem mají příležitost poznat česká města Klatovy a Plzeň z jiné strany.
V obci dříve žila silná židovská komunita, v polovině 19. století ji tvořilo 37 rodin. V obci se dodnes nachází židovský hřbitov s barokními a klasicistními náhrobky, který byl prohlášen kulturní památkou.
Boží muka atypického kruhového půdorysu ze 2. poloviny 18. století, situovaná v malebné poloze při cestě na Platoř, s výhledem na hrad Kašperk.
Obec Bayerisch Eisenstein udržuje v zimě rozsáhlou síť skvěle upravovaných běžkařských tras.
Velký litinový kalich na vysokém podstavci se vypíná na dříve Šibeničním, dnes Žižkově vrchu ve výšce 618 metrů nad mořem. Místo je přístupné pěšky z náměstí po červené turistické trase ulicí Pod Kalichem.
Jezírko nabízí odpočinek a přírodní zážitek v jednom.
Malá vyhlídková věž postavená na svahu Svatoboru v roce 1931 jako součást rozsáhlého projektu výstavby městského vodovodu. Je přístupná pěšky z náměstí ulicí Tylova po modré turistické trase.
Na březích řeky Regen na vás čeká zcela mimořádná turistická trasa. Vychutnejte si cestou půvabnou lužní krajinu a uklidňující šumění řeky.
V roce 2010 znovu zrekonstruované vyhlídkové místo nad Sušicí s malou vyhlídkovou plošinou vyčnívající nad okolní terén a posezením. Vyhlídka je přístupná pěšky od sušické nemocnice ulicí K Vyhlídce.
Zcela mimořádný přírodní zážitek, díky kterému se náročné putování k hoře Mittagsplatzl přes vrchol Velkého Javoru jednoznačně vyplatí!
Oblíbená rekreační oblast pro obyvatele Sušice i návštěvníky města. Oblast, kde je možné od jara do podzimu rybařit, jezdit na kole i in-line bruslích, v létě se koupat a opalovat na březích řeky Otavy, kulturně se vyžít, v zimě pak lyžovat na běžkách a celoročně relaxovat. Do lesoparku Luh se dostanete po pár minutách pěší chůze z náměstí.
Tato lípa patří mezi nestarší a nejmohutnější stromy celého okresu.
Rozhledna nabízí kruhový výhled na Šumavu i do vnitrozemí, v chatě se pak můžete občerstvit i ubytovat.
V objektu sušického sportoviště naleznete bazén, fitness, zimní stadion, lezeckou stěnu, občerstvení i masáže.
V Sušici naleznete celkem 9 naučných stezek. Na každé stezce vás čeká něco trošku jiného – někde historické památky a architektura, jinde jedinečná příroda a okouzlující výhledy do údolí řeky Otavy.