2 – Kostel Panny Marie Bolestné (Kollerův kostel)
Dominantou Hamrů je kostel Panny Marie Bolestné, který vznikl přestavbou původní kaple v letech 1773–74. Vysvěcen byl 11. října 1774. Byl nazýván i podle tehdejšího mecenáše statkáře Kollera, na jehož pozemku i stál. Na jedné staré pohlednici jsou Hamry označovány za „poutní místo“, to kvůli kostelu Panny Marie Bolestné na vyvýšenině v obci.
Nově vybudované dílo Cesta Panny Marie Bolestné nalezneme podél pěší stezky s 85 schody vedoucími ke kostelu v Hamrech. Do osmi původních žulových kamenů z bývalé křížové cesty, byly osazeny keramické plastiky vyjadřující sedm bolestí Panny Marie. Osmá plastika zobrazuje příběh z Kány Galilejské, kde ježíš proměnil vodu ve víno. Další čtyři plastiky, zdobí prostory kostela. Všechny jsou pak dílem klatovského keramika Gustava Fifky.
Rada Místního národního výboru v Zelené Lhotě rozhodla dne 11. 2. 1969 o zrušení hřbitova v Hamrech s účinností od 1. 3. 1969. V té době byla zbořena márnice. Pomníky byly převezeny před budovu bývalé školy a použity pro zpevnění plochy před domem.
Po roce 1990 byl hřbitov pietně upraven. Je například osazen symbolickým náhrobkem s oboujazyčnými texty: „Na paměť německých rodin, které zde žily po staletí, jejichž příslušníci odpočívají na tomto hřbitově, které byly nuceně vysídleny v roce 1946“. Stojí zde nově i památník věnovaný svobodným králováckým sedlákům s jejich do žuly vytesaným heslem „Niemands Herr, niemands Knecht“ (Nikomu pánem, nikomu sluhou).
