7 – Krajina a vegetace v okolí obce Finsterau
Zdejší klimatické a geomorfologické podmínky definovaly možnosti lidské obživy. V první řadě to byl les a využívání jeho zdrojů. Následně v procesu kolonizace začalo v okolí jednotlivých usedlostí vznikat bezlesí. To se v průběhu času rozrůstalo. Bezlesí bylo využíváno pro zemědělské účely, zejména pro pastvu domácích zvířat a pro získání píce jako zásoby na zimu. Vznikaly pastviny a louky. Toto rozdělení nebylo v historii striktně dodržováno, v určitých letech se kosily pastviny, páslo se i na lukách, v úživných oblastech byla běžná i lesní pastva. Vedlejším produktem uspokojování základních lidských potřeb bylo vytvoření biotopů bezlesí, tzv. sekundárního bezlesí. Primární bezlesí vzniklo samovolně díky přirozeným podmínkám (příliš vlhko, příliš sucho, aby zde dominovaly stromy – např. skály nebo rašeliniště). Ve zdejších podmínkách se díky lidské činnosti vyvinula určitá travobylinná společenstva. Jejich vlastnosti a druhové složení je ovlivněno zejména gradientem vlhkosti a živin.
Mezi jednotlivými typy luk existují volné přechody a v krystalické formě je najdeme jen zřídka. Běžným jevem je také to, že jednotlivé trávníky tvoří mozaiky, kdy jsou jednotlivé typy luk prostorově oddělené nebo jeden v druhý plynule přechází v závislosti na hloubce půdy, vlhkosti, úživnosti nebo orientaci ke světovým stranám. Živinami chudé a naopak živinami bohaté hnojené (eutrofní) louky se ve vegetační sezóně poznají i bez znalosti rostlin podle barvy. Hnojené louky mají tmavě zelenou barvu a na jaře jsou plné žlutých květů pampelišek. Živinami chudé louky jsou podstatně světlejší.
Do krajiny obce Finsterau, ale i dalších horských
obcí, patří neodmyslitelně tzv. agrární valy či meze. Lidé se značným
úsilím sesbírali balvany a kameny bránících využívání bezlesí k
zemědělským účelům a vyrovnali je do liniových útvarů podél hranic svých
pozemků. Tyto agrární valy vytvářejí v krajině souvislou síť, která
definuje prostorové uspořádání krajiny a spoluvytváří tak místní
krajinný ráz.
Bez lidského osídlení a bez lidské činnosti by v této oblasti nikdy nevznikla takto druhově bohatá společenstva. A jedině zachováním rozumného hospodaření je lze také udržet. Bez kosení či pastvy se vlivem sukcese vrátí louky a pastviny k lesu. Při silném hnojení luk vymizí citlivé a vzácné druhy rostlin na úkor několik málo běžných druhů.